28 lutego w Białej i Radzyniu Podlaskim po raz 14. odbyła się impreza turystyczno-rekreacyjna „Zima w Mieście”. Celem rajdu - organizowanego przez Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO i Radzyński Ośrodek Kultury - było uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.


Uroczyste rozpoczęcie imprezy odbyło się w Gimnazjum w Białej k. Radzynia Podlaskiego. – Nie przypadkowo naszą imprezę rozpoczynamy w tym miejscu. Szkoła, w której właśnie się znajdujemy nosi imię Żołnierzy Wyklętych – rozpoczął Robert Mazurek, pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia. Następnie powitał uczestników imprezy wraz z opiekunami, a także przybyłych gości: Wójta Gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka, Prezesa Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdana Fijałka, Dyrektora Gimnazjum w Białej Andrzeja Prokopiuka, a także Dyrektor I LO Ewę Grodzką.

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy przeprowadzony został konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Następnie młodzież wzięła udział w turystycznym podchodach śladami Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu Podlaskim. Głównym zadaniem uczestników było, na podstawie specjalnie przygotowanej mapki, odnalezienie 16. miejsc na terenie miasta i wykonania przygotowanych zadań. Meta marszu została zlokalizowana w I LO, gdzie po turystycznym posiłku odbyło się oficjalne podsumowanie „Zimy w Mieście”.

Ostatecznie, w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Sebastian Kabasa z Szkoły Leszkowic, wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Monika Trojak z Bork, natomiast w gronie szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjny okazał się Damian Książek z ZSP w Radzyniu Podlaskim. W rywalizacji szkół najlepsze były: Szkoła Podstawowa w Woli Osowińskiej (opiekunowie Hanna Gołoś i Elżbieta Kozieł), Gimnazjum w Czemiernikach (opiekun Tomasz Sobieszek) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim (opiekun Bogdan Fijałek). Nagrody, dyplomy i puchary wręczył obecny na zakończeniu imprezy Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

© 2017 Radzyński Ośrodek Kultury