Kolędobranie 2018

Jak co roku w styczniu Radzyński Ośrodek Kultury rozbrzmiewał kolędami, pastorałkami i wszelkimi pieśniami i piosenkami bożonarodzeniowymi. W tradycji polskiej kolędy zwykło się śpiewać od wigilii lub pasterki do 2 lutego, czyli święta Matki Bożej Gromnicznej. Jesteśmy narodem, który ma w swoim repertuarze ponad dwieście kolęd i czterysta pastorałek. Najstarsza zachowana polska kolęda „Zdrow bądź Krolu Anjelski” pochodzi z 1424 roku. Uczestnicy „Kolędobrania 2018” mieli więc w czym wybierać.

W niedzielę 7 stycznia w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury wystąpiło 27 podmiotów wykonawczych z Tereniu miasta Radzyń Podlaski i powiatu radzyńskiego. Były to: Chór Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Radzynia, Chór Parafialny z Kąkolewnicy, dzieci z Przedszkola przy ulicy Chmielowskiego, dzieci z filii nr 2 Przedszkola Miejskiego, Chór Szkolny Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Radzyniu, Zofia Jabłońska, Marlena i Radosław Stefaniak z Żabikowa, Gabriela Ciemna z Brzostówca, Martyna Belniak z Branicy Radzyńskiej, Paulina Łobacz, Karolina Łobacz, Paulina Łobejko, Weronika Łobejko, Aleksandra Nikoniuk, Amelia Mickiewicz, Martyna Furman, Natalia Milaniuk, Monika Szymczyk, duet Anna Zawada i Andrzej Szymczyk oraz zespoły: Wrzos z Radzynia, Przegalińskie Anioły, Grupa Kolędnicza z Komarówki Podlaskiej, Zespół Muzyczny I LO w Radzyniu, Niezapominajki z Turowa, Wrzos z Kąkolewnicy, Siew z Woli Osowińskiej, Różanki z Żakowoli Starej.

Uczestnicy zaprezentowali kolędy znane i te mniej znane. Poziom był bardzo wyrównany. Wszyscy uczestnicy „Kolędobrania” zgodnie twierdzili, że warto jest kultywować stara polską tradycję wspólnego kolędowania, szczególnie kilku pokoleń jak to miało miejsce na scenie ROK-u.

Tekst: Arkadiusz Kulpa

Zdjęcia: Tomasz Młynarczyk

© 2017 Radzyński Ośrodek Kultury